Предупредување: Можни терористички напади за Нова Година во престолнините на ЕУ


Можни терористички напади во пресрет на Нова година, пренесе Танјуг.

Терористичките напади би можеле да бидат извршени со употреба на огнено оружје и експлозиви.500Mali-ISIS-teroristi-620x

Во соопштението не е прецизирано за кои градови станува збор, но се наведува дека властите добиле неколку имиња на потенцијални напаѓачи, но по проучувањето на списокот со нив и другите истражни дејствија засега не дале конкретни резултати.

Портпаролот на полицијата Кристоф Поцел рече дека нема никаква конкретна закана за конкретно место во определено време.

Полицијата го засилува обезбедувањето на местата, каде што се очекува да се собираат поголем број луѓе, вклучително и транспортни објекти.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1