Прекрасна снимка на ултразвук: Бебе зева во утробата на мајката


Научниците од универзитетот Дурхам спровеле истражување за однесувањето на бебињата додека се во утробата на мајката. Тие потврдиле дека бебињата и пред да се родат зеваат.

Прегледувале 15 бремени жени со 4D ултразвук, во неколку наврати за време на нивната бременост. Фотографиите од ултразвукот покажале дека во 36 тата недела бебињата си зеваат.

Според Надја Рајсланд од Универзитетот Дурхам, со движењето на вилицата при зевањето, бебето всушност го развива мозокот.

 

Канал5

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1