ПРЕСВРТ: Инспектор кој ја водел истрагата за нападот врз Шарли Ебдо е мртов – наводно се самоубил?


Францускиот полициски комесар Елрик Фреду (45), кој ја водел истрагата за нападот врз редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ во четвртокот е пронајден мртов во неговата канцеларија, пренесуваат француските медиуми.

Медиумската куќа „Франс 3“ и „leparisien“ јави дека инцидентот се случил во Лимож, административна престолнина на регионот Лимузин.

Helric Fredou

Напоменато е дека настанот не го пврзуваат со нападот во Париз и велат дека Фреду (45) пател од депресија. Чудно е што оваа вест многу бледо или воопшто не е спомената од големите медиумски куќи.

Непосредно пред да изврши самоубиство, Фреду се сретнал со семејство на жртва на нападот и се самоубил подготвувајќи го извештајот.

Сите сме шокирани. Никој не беше подготвен за ваков развој на ситуацијата, изјавил претставник на локалната полиција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1