Претепан Тодор Петров по поставувањето на крстот – на ургентен е


Претседателот на Светскиот Македонски конгрес, Тодор Петров, бил претепан по осветувањето на крстот во скопски Бутел.

Неофицијално, околу 12:30 часот тој бил нападнат во угостителскиот објект „Казабланка“ во близина на Скопски саем.petrov_938702112

Болнички извори за ТВ НОВА брифираат дека Петров во моментов се наоѓа на една од скопските клиники, каде му се санираат повредите здобиени во инцидентот. Телевизијата се обидела да стапи во контакт и со Петров на неговиот телефонски број, но не успеале да разговараат со него

Од МВР за телевизијата го потврдиле овој инцидент, но не дале подетални информации најавиле повеќе за подоцна во текот на денот.

Светскиот македоски конгрес го предводи поставувањеето на крстот во населбата Бутел. Инаку при поставувањето на крстот имаше и протест и еден полицаец беше полесно повреден од страна на еден од луѓето кои протестирале.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1