Превртен шлепер на патот Скопје-Велес, колона долга 5 километри – тргнаа назад за Скопје


Со полициска асистенција, во конвој, сите возила од колоната долга најмалку шест километри, од пред големиот тунел на автопатот Скопје – Велес, се завртеа назад и сега одиме кон Скопје, вели соговорник на Плусинфо кој повеќе од шест часа „киснеше“ на автопатот блокиран од заглавен шлепер.

Фото: Плусинфо

Фото: Плусинфо

После обидите со камион на ЈП Македонија пат да биде поттурнат шлеперот и ослободен патот, кои завршија неуспешно, беше најавена дигалка, а потоа беше испратен уште еден камион.

Сообраќајот кон Велес од наплатната рампа Петровец сега се одвива по спротивната лента на автопатот, односно правецот Велес – Скопје се користи како двонасочен пат. Кога ќе биде кренат турскиот шлепер и автопатот Скопје – Велес повторно пуштен за сообраќај, засега не се знае.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1