Притвор за скопската дадилка – и се закануваат 10 години затвор


Мвр поднесе кривична пријава против скопската дадилка, која малтретирала 9 месечно бебе. Родителите ја ангажирале дадилката пред 5 месеци да се грижи за него, но таа на разни начини го малтретирала и грубо се однесувала спрема него. Обвинителството побара притвор, а таа пред судот се бранела дека не е виновна.lisici33

Од МВР велат дека имаат видео докази за малтретирањето.

dadilka tepa2

Foto – Print-screen Youtube

По проучувањето на видео снимката, јавниот обвинител одлучил дека постои сомнение за сторено кривично дело „запуштање и малтртирање на дете“ за кое е предвидена и казна од 1 до 10 години затвор.

Дадилката од видеото тврдела пред истражните органи дека не е виновна, иако малтретирањето на 9-месечниот Даријан беше снимено со камера.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1