Притвор за сопругата на Верушевски и функционерот од Струмица – Заев секоја недела во суд


Од скопскиот Кривичен суд за МРТ потврдиле дека завршил распитот пред судија од претходна постапка на второ и трето осомничените лица во случајот „Пуч“.strumicanec apsenje

По 30 дневен притвор добија сопругата на екс- директорот на УБК, Зоран Верушевски и функционерот од Струмица, Бранко Палифров. На Зоран Заев му е изречена мерка одземање на пасошот, и треба еднаш неделно да се пријавува во струмичкиот суд.

Со полициска акција спречен е обид за загрозување на уставниот поредок и недемократско превземање на власта. Приведени се тројца. Првоосомничен е екс-директорот на Управата за безбедност и разузнавање, Зоран Верушевски, кој е веќе во притвор. За претседателот на СДСМ, Зоран Заев е поднесена кривична пријава.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1