Прочитајте: Веќе нема да дозволите некој да го бакне вашето бебе, па дури ни вие


Додека не наполнат 3 месеци бебињата не се во состојба да се изборат со овој вирус, што може да доведе до заболување на црниот дроб, мозочен удар или да предизвика смрт кај новороденчето.

Околу 86% од населението го носи вирусот herpes simleks (HSVs), па секој кој има и најмала раничка треба да се држи што е можно подалеку од малечки бебиња , бидејќи бебињата помали од 3 месеци не можат да се изборат со овој вирус.bebe

-Поуката од оваа приказна е да не го бакнувате своето бебе во уста, затоа што тоа може да биде многу опасно, вели Клер Хендерсон, мајка која за малку ќе ја загубела својата ќеркичка.

За среќа Клер на време забележала дека нешто не е во ред со бебенцето. На лицето на нејзината ќеркичка се појавиле ранички и пликови кои биле предизвикани од HSVs.

Сега оваа млада мајка ги предупредува и другите родители да не ги бакнуваат своите деца и да не дозволуваат други да го прават тоа. Барем не додека не наполнат 4 месеци.

Додека не наполнат 3 месеци бебињата не се во состојба да се изборат со овој вирус, што може да доведе до заболување на црниот дроб, мозочен удар или да предизвика смрт кај новороденчето.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1