Проколнат мост: Од него кучиња извршуваат самоубиство (Видео)


Многу сопственици на кучиња стравуваат од овој мост, од кој повеќе од 50 кучиња извршиле самоубиство. Причината за тоа никому не му е позната, што дополнително ги збунува и плаши љубителите на животни.

prokolnatMostSkotska-685x320Кенет Мајкл шетала со семејството и нивниот златен ретривер Хендрикс, кој неочекувано скокнал во водата. Ќерката почнала да вреска и потрчала по него, а родителите едвај за задржале.

Мостот се наоѓа во Шкотска, изграден е во 1859-та година, а локалните сопственици на кучиња го избегнуваат ова место затоа што миленичињата во негова близина стануваат чудни и квичат, а оние кои ќе избегаат од сопственикот скокаат од него во 50 метри длабоката провалија.

Дорин Грахам од Шкотското здружение за заштита на животни, овој феномен го нарекува „мистерија која го крши срцето“. Првите инциденти од овој тип се забележани измеѓу 1950-та и 1960-та година, кога се случувало барем едно куче годишно да изврши самоубиство. Во селото се прочула приказна како луѓе виделе кучињата кои го преминувале мостот, наеднаш го менувале правецот и скокале во водата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1