Пронајден човечки череп во близина на преминот Стража


Вчера околу 13 часот, на земјено проширување покрај магистралниот пат Гостивар-Кичево, половина километар до бензинската пумпа на Стража, граѓанин кој запрел тука, забележал човечки череп и веднаш се јавил во Полициската станица Гостивар.lenta policija telo

За кусо време на посоченото место испратена е увидна екипа, која во консултација и координација со јавен обвинител, извршила комплетен увид.

Човечкиот череп кој бил беа долна вилица и со 14 релативно сочувани заби е фотодокумениран, подигнат и по наредба на јавен обвинител ќе се вештачи, за да се утврди кому припаѓа и колку е стар, односно од кое време потекнува.

Местото на кое е пронајден черепот од вчера полициски соодветно се обезбедува и планирано е негово целосно пребарување, евентуално да се пронајдат и други остатоци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1