Пронајдени црните кутии на авионот на „Флај Дубаи“


Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочуство до семејствата и пријателите на загинатите во авионската несреќа на југот на Русија.

Путин порача дека е приоритет да се пружа помош за сите што ги загубиле своите сакани, изјави денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.20160319.vrjasbsdxy-300x200

Тој додаде дека гувернерот на Ростов, Васили Голубјев и рускиот министер за вонредни ситуации Владимир Пучков поднеле извештај до Путин за истрагата од местото на настанот.

Гувернерот изјавил дека семејството на секоја жртва ќе добие околу 1 милион рубљи, што е околу 14.800 долари.

На местото на падот на Боингот во близина на Ростов, биле пронајдени двете црни кутии.

Пронајдени се и двете кутии и денес ќе биде одлучено кога ќе почне нивното дешифрирање. Тогаш ќе биде јасно што се случило со авионот: или станува збор за грешка на пилотот или се метеоролошките услови, изјави советничката на рускиот министер за транспорт Жана Терехова.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1