Протест на членови на ВМРО-ДПМНЕ против пресудата за Груевски


Пред Основен суд 1 Скопје, вечерва членови на ВМРО-ДПМНЕ протестираат против судската пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски.

Како што наведе Алексадар Трајковски, член на партијата и актуелен советник во Општија Гази Баба од ВМРО-ДПМНЕ, тие се собрале бидејќи било јасно дека ова што му се случува на Груевски е политички прогон.

– Она што е смешно во целата ситуација што се води во случајот „Тенк“ е тоа што главниот доказ за таканареченото дело „мерцедесот” е се уште во Владата и секојдневно се користи за потреби на државата, нагласи тој.

Посочи дека СЈО има една цел, и дека таа цел е да работи на уништување на политичката елита на ВМРО – ДПМНЕ.

– Сите обвиненија на СЈО се базирани на незаконски начин како што е тоа во законот за кривична постапка пропишано, нагласи Трајковски кој исто така е обвинет од СЈО за случајот „Насилство во Центар“.

Истакна дека како граѓани на Македонија ги охрабруваат судиите да преземат чекори и да работат во согласност со законот на Македонија и побараа од Кривичниот совет кој ќе расправа по жалбата дадена од Груевски за одложувањето, добро да ги разгледа причините наведени во барањето за одложување и истото да го прифати.

Тие го повикаа претседателот Ѓорге Иванов да донесе одлука со која ќе го прекине овој, како што го нарекоа, политички прогон што се спроведува во Македонија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1