Против мигранитите сте? Овој човек кој го промени светот е син на СИРИСКИ МИГРАНТ


Ако имате ксенофобично мислење дека мигрантите од Сирија никогаш нема да се вклопат во општеството каде што дошле дали ќе го промените мислењето ако ве потсетиме дека таткото на еден од најголемите визионери на 20 век всушност е мигрант од Сирија? Тоа е татко на Стив Џобс, основачот на Apple кој го создаде познатиот iPhone.
Stiv Jobs and father

Таткото Абдул Фатах Јандали бил професор на Универзитетот во Висконсин кога ја запознал студентката Џоан Керол Шибле, мајка му на Џобс, Американка со германско потекло. Таткото на Џоан се противел таа да се омажи за сирискимигрант и затоа една недела по раѓањето Стив е даден на посвојување. Го посвоиле Пол и Клара Џобс коишто Стив отсекогаш ги сметал за негови родители.Stiv Jobs Paul-and-Clara-Jobs(1)

Таткото на Џобс, Абдул Фатах „Џон” Јандали во Америка дошол од градот Хомс во Сирија во 1954, а последните години од животот работел како потпретседател на казино во Рино, Невада.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1