Проверете дали сте под стрес – ТЕСТ (Видео)


Благодарение на овој тест, за само неколку секунди може да проверите дали сте под стрес. Британскиот професор по психологија осмислил врз оптички тест со кој се мери нивото на стрес на кој се изложени луѓето. Во прашање се таканаречените ротирачки змии кои не се движат доколку сте совршено мирни и опшутени. Меѓутоа кај луѓето кои се уморни и под стрес, овие змии бавно се движат.

Во случај шарените кругови да се движат со поголема брзина, тогаш станува збор за лице кое мора да се одмори и да најде начин да си го намали стресот!

test stres

 

Стрес предизвикува и унапредувањето и успешноста на работа. Имено, според израелска студија, вработените кои напредуваат на работа вложуваат дополнителни 10 отсто ментален напор и имаат помалку време за редовно да одат на лекарски прегледи.

Еве како стресот влијае врз телото:

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1