Проверете си ги гаражите и подрумите – нашле огромно гнездо на стршлени


Во гаража на жителка во хрватскиот град Метковиќ е откриено големо гнездо на стршлени Според пишувањето на Слободна Далмација гнездото е формирано од кал  во кое се сместени неколку илјади стршлени .

14092014130746_strsljeni_698393S1
Овие инсекти се најголеми примероци во Европа кои можат да достигнат големина до 45 милиметри.

Стршлените се најопасни кога се иритираат со мафтање на рацете или со нагли движења на телото кога луѓето сакаат да ги избегнат, а за нив тоа е знак дека треба да се бранат и да нападнат.

Еден стршлен може да го боцне човекот  неколку пати, затоа што за разлика од убодот од пчела или оса, тие го задржуваат осилото. Убодот на стршлен е појак и поопасен и може да предизвика силни алергиски реакции.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1