Првата жена која УМРЕ од марихуана (Фото)


31-годишната посветена христијанка и мајка на 3 деца, стана првата жена во Велика Британија која УМРЕ од труење со канабис, откако испушила еден џоинт во кревет пред спиење.

prvata-zena-ever-vo-VB-umrela-od-marihuana-05Гема Мос имала од умерено до високо ниво на дрога во нејзиното тело. Се верува дека мајката доживеала срцев удар кој го предизвикала дрогата. Вообичаено, смртните случаи поврзани со ваков тип на дрога настануваат кога таа се меша со алкохол.

Младата мајка на три деца умрела откако испушила џоинт марихуана во кревет за да и помогне да заспие. Имала висок степен од дрогата во нејзиното тело, што предизвикало срцев удар. Најдена е мртва во кревет и се верува дека е првата жена во Велика Британија за која се знае која умрела само од канабис. Обично оваа дрога предизвикува смрт многу ретко доколку се меша со алкохол и се конзумираат двете пороци паралелно, па тоа предизвикува инфаркт.

Од блиски извори ни беше кажано дека Гема Мосс практикувала да пуши пола џоинт навечер за полесно да заспие. Таа била посветена христијанка и редовно одела во црква. Оваа лоша навика ја практикувала често, се до пред 2 години кога престанала. Но нејзиното семесјтво не информира дека почнала да ја користи дрогата повторно за да и помогне да заспие бидејќи неодамнешното раскинување со момчето ја ставило во депресија.

prvata-zena-ever-vo-VB-umrela-od-marihuana-04Другарка на Гема изјави дека Фема трошела околу 60 фунти за дрога неделно, но семесјтвото на Мос ги негира овие тврдења. Гема Мос е мајка на два сина, Тајлер (15) и Тезија (8) и ќерка која е преселена во странство и не живеат заедно. Телото го нашла девојката на Тајлер сабајлето, која веднаш повиката брза помош.

Џоинтот бил веднаш под нејзиното тело.По извршените прегледи откриено е дека Гема Мос била здрава и дека она што го предизвикало инфарктот е високиот степен на токсичност од канабис во нејзината крв.

Во 2004-та година, 36-годишниот маж од Пемброкшир стана првиот забележан случај во поновата историја на Велика Британија кој умре од хемијата и токсичноста на канабисот. Портпаролот на Националната Алијансата на превентива од дрога , Дејвид Рејнес, изјави: “Навистина е исклучително ретка и невообичаена работа за судски вештак да прогласи смрт од канабис.

Точка.ком.мк

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1