Пушењето ќе биде забрането и во автомобилите


Возачите и нивните сопатници во Англија и Велс веќе не смеат да пушат во сопствените автомобили ако некој од патниците е помлад од 18 години.Pušenje-na-radnom-mestu

Законот е донесен кратко откако е објавена студија која докажува дека децата во автомобилите се изложени на 100 пати поголемо ниво на токсини од дозволеното – дури и кога се возат со отворени прозори.

Казната за кршење на овој закон е околу 4.000 денари.

Но дека законот не важи за сите, покажува одредбата според која оние кои возат кабриолети не се обврзани да ја почитуваат забрана за пушење.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1