Убивал само христијани – масакр во универзитет


9 луѓе се убиени во колеџот „Umpqua Community College“  во американската сојузна држава Орегон.

Според медиумите, станува збор за 26-годишниот Крис Харпер Мерсер, кој живеел во близина на колеџот. Убиецот при нападот користел 4 пушки, во кој освен убиените има и 7 ранети.masakr

Според очевидците, црнецот Мерсер упаднал во колеџот Ампукуа пукајќи и прашувајќи ги студентите на која религија припаѓаат. Тој ги застрелал тие што се изјасниле како христијани.

Дел од американските медиуми јавија дека Мерсер бил студент на колеџот, како и оти напаѓачот претходно на интернет-страницата „4chan“ ги објавил своите намери за нападот во колеџот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1