Путин го праша најдобриот професор во Русија колкава му е платата – Одговорот многу го изнервира!


Професорот по руски јазик и книжевност од Краснодарскиот регион Шагалов видно се вознемири кога рускиот претседател Владимир Путин го праша за заработувачката.putin3333

– Платата може да биде различна во зависност од мојата заслуга, од заслугата на учениците. Може да варира. Мојата просечна плата е 25 – 30 илјади рубљи (меѓу 21 и 25 илјади денари), рекол професорот.

На тоа претседателот со шеговит тон рекол дека нема да го остави на мира додека не добие одговор на неговото прашање.

– Подобро веднаш да ми одговорите колку заработувате, инсистирал Путин.dtyhfdghdsfgd

Според зборовите на Шагалов, минатата година тој добивал околу 26-27 илјади рубљи (меѓу 22 и 23 илјади денари). Владимир Путин така заклучил дека професорот годишно заработува помалку од просечната професорска плата во земјата.

Во понатамошниот разговор се покажало дека и за таа заработувачка мора да исполни една ипол работна норма. Само за пример, просечната плата во московските училишта е 70 илјади рубљи, односно 60.000 денари.

Погледнете го видеото…

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1