Путин наредил да се подготват руските сили за нуклеарно одвраќање


Според светските медиуми, претседателот на Русија, Владимир Путин денеска им наредил на началникот на Генералштабот на руските вооружени сили Валериј Герасимов и министерот за одбрана Сергеј Шојгу да ги стават руските сили за нуклеарно одвраќање во состојба на специјална борбена готовност.

„Можете да видите дека западните земји не само што преземаат непријателски дејствија кон нашата земја во економската сфера туку и највисоките функционери на земјите од НАТО даваат агресивни изјави против нашата земја, затоа им наредувам на министерот за одбрана и на началникот на Генералштабот да ги стават силите за одвраќање на руската армија во состојба на специјална борбена готовност“, рекол Путин.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1