Путин – нејасно е зошто НАТО се уште постои


„Нејасно е зошто постои и денес. НАТО во значителна мера е атавизам од времето на студената војна“, изјави Путин на состанокот со војниците во руската база во Таџикистан.

Тој истакна дека НАТО мора да се реорганизира и да не излегува надвор од предвидената активност
„Вие како војници одлично разбирате дека една работа се приказните, а друга постоењето на некакви ударни комплекси или системи на ПРО (против ракетна одбрана) во близина на нашите граници. Тоа создава реални закани за нашата територија. Се разбира дека во тој случај ќе мораме да ја градиме својата одбранбена политика на начин да се пресечат заканите“, порача рускиот лидер

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1