Регулаторна одлучи: Еве ги новите цени на бензините


Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави старо-новите цени на горивата, и освен малото поевтинување на дизелот, тие остануваат непроменети.benzin3

Согласно методологијата за пресметка на цените на РКЕ, малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 0.5% – а тоа значи дека малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 остануваат исти – и еден литар од овие горива ќе се продава по цена од 67.50, односно 69.50 денари. Единствено се намалува цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото, но за само 0.50 денари, и еден литар од ова гориво ќе чини 53.00 денари.

Измените стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1