РЕКОРД: Измерени -41 степен во Кина


Поголем дел од Кина денеска е зафатен од студен бран, кој не е забележан во последните 30 години.

Во некои делови од земјата падна снег прв пат по повеќе години, поради што се откажани авионски летови, а многумина биле принудени да останат во своите домови.temperatura vreme

Портокалов степен на тревога е пробласен ширум земјата, бидејќи според прогнозите, температурата се очекува да се спушти на 41 степен под нулата во некои области, соопшти Националниот метеоролошки центар.

Најзагрозен од студот е северниот дел на Кина, посебно внатрешноста на Монголија.

Од вторник следната недела се очекува временските услови да се вратат на нормалните вредности за овој период од годината.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1