Рецепт: Тробојна пита – ем вкусна, ем убава за око


trobojna-pita1Состојки

  • 200 г брашно (тесто со спанаќ)
  • околу 80 мл вода (тесто со спанаќ)
  • 150 г спанаќ (обарен, добро исцеден и изблендиран)
  • 1 лажичка сув квасец (тесто со спанаќ)
  • 1 лажичка сол (тесто со спанаќ)
  • 1/2 лажичка шеќер (тесто со спанаќ)
  • 1 лажица масло за готвење (тесто со спанаќ)

 

  • 200 г брашно (тесто со морков)
  • околу 100 мл вода (тесто со морков)
  • 150 г морков (излупен, исечкан, сварен и изблендиран)
  • 1 лажичка сув квасец (тесто со морков)
  • 1 лажичка сол (тесто со морков)
  • 1/2 лажичка шеќер (тесто со морков)
  • 1 лажица масло за готвење (тесто со морков)

 

  • 200 г брашно (бело тесто)
  • околу 130 мл вода (бело тесто)
  • 1 лажичка сув квасец (бело тесто)
  • 1 лажичка шеќер (бело тесто)
  • 1/2 лажичка сол (бело тесто)
  • 1 лажица масло за готвење (бело тесто)

Подготовка

  1. Три видови тесто1.Од состојките за подготовка на трите видови тесто, замесете средно-меко тесто. Покријте ги со крпа и оставете ги да нараснат.
  2. 6 ролни тесто2.Секое тесто поделете го на два дела и секој дел, со помош на раце, расукајте во тенка долгнавеста форма. Сите шест долги стапчиња треба да имаа иста должина.
  3. Наредени едно со друго3.Наредете ги едно до друго, започнувајќи со зеленото, жолтото па белото, па повторно по истиот редослед.
  4. Вртење во еден правец4.Со рака, стапчињата вртете ги во еден правец, така да добиете испреплетени стапчиња.
  5. Свиткана пита5.Вака испреплетени, свиткајте ги во форма на полжав.
  6. Тробојна пита6.Печете во загреана рерна, на 200 степени, околу 30 до 35 минути. Оставете ја малку да се олади и сервирајте ја. Добар апетит!

migusto.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1