Русија направи лом во Сирија – Во еден ден убиени над 300 терористи


Руските воздушни сили во последните 24 часа погодиле 60 мети на Исламската држава во Сирија и убиле околу 300 милитанти, објави руското министерство за одбрана, што е најинтензивен напад од почетокот на руската воена интервенција во Сирија пред десет дена.

specijalci rusija

Москва, според досегашните извештаи, гаѓала по десет мети на ден. Со појачано темпо на нападите сака да ги спречи милитантите да се прегрупираат и распоредат во населените места, наведува министерството.

Меѓу погодените мети е и складиште за оружје, при што настрадале околу 100 милитанти.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1