Русите прават ракета ,,синот на сатаната,, – Видео


rusija-raketa-satana-rs-20-500x405Руските ракетни конструктори интезивно работат на проектот за создавање на балистичка ракета наследник на РС-20 војвода која во западниот свет ја нарекоа „синот на сатаната“ поради нејзината разурнувачка моќ.
Таа е наследник на „РС-20 војвода“ која би требало да биде готова за десетина години.Стратегиската ракета „РС-20 војвода“ ќе остане активна до 2022 година, иако Русите не кријат дека и поминал гарантниот рок, поради што научниците морале да го продолжат за уште 30 години.
Политичарите во Москва и Вашингтон во трката за наоружување не сокриваат дека ќе потрошат голем број на парични средства за да ја одржат атомската предност.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1