САД не платиле 132 милиони долари откуп за убиениот новинар!


Исламска држава побара 132 милиони долари откуп за ослободување на американскиот новинар Џејмс Фоули, изјави извршниот директор на „Глобал пост“ Филип Балбони.20082014075012_novinar zaroben kaj dzihadisti

Тој наведе дека парите биле побарани минатата година.

Фоули еше киднапиран во ноември 2012 година во Сирија. Американскиот нивинар беше обезглавен од групата Исламска држава, а неговото погубување беше објавено во вторникот. Исламска држава преку видео-снимката ги повикува САД да ги запрат воздушните напади во Ирак.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1