Сакате да живеете во Канада – од следната година ќе може полесно да се преселите


Канада најави дека ќе воведе нов модел на активно населување на економски имигранти наречен “Брз влез”.

kanada-480x320“Овој модел ќе претставува” револуција “во начинот на привлекување квалификувани имигранти и ќе овозможи побрзо вработување”, рече канадскиот министер за државјанство и имиграција Крис Александар.

“Брз влез” ќе биде овозможен од 2015 јануари со што треба да се обезбеди поголема флексибилност и побрзо да се задоволи побарувачката за работна сила за оние работни места за кои нема доволно Канаѓани.

Кандидатите за работа ќе можат да емигрираат во Канада со валидна понуда за работа или номинација од страна на провинциските програми кои потоа ќе можат да аплицираат за добивање на постојан престој.

Од 2006 до 2013 во Канада се преселени рекорден број на луѓе по разни основи – во просек од 257.000 секоја година. Минатата година, речиси 130.000 имигранти добија канадско државјанство.

Економски.мк

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1