СДСМ вечерва одлучи – еве кој ќе биде нивниот кандидат за претседател


Стево Пендаровски ќе биде кандидатот за Претседател на СДСМ, дознава Press24 од сигурни високи партиски извори на Бихаќка.

pendarovski2-570x272Според информации на порталот , одлуката паднала денеска на Извршниотодбор на партијата, што значи дека Конгресот кој СДСМ го закажа за 4 март станува само чиста формалност.

Името на Пендаровски и претходно се вртеше во медиумите.

Тој на 13 април ќе се соочи со граѓаните во првиот круг на претседатлските избори. Од ВМРО-ДПМНЕ според последниот развој на настаните, противкандидат се очекува да му биде актуелниот претседател Ѓорѓе Иванов, кој денееска го потврди своето учество ан Конвенцијата која најголемата партија ќе ја одржи на 1 март.

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1