Се логирала на Фејсбук и се шокирала од тоа што видела


Една од првите работи кои ги прават повеќето луѓе е логирањето на facebook и проверување на пораки, коментари, лајкови, објави …

Истата процедура ја направила и 27 годишната Челси Кларк, она што го видела на својот профил, потполно се шокирала.

Челси добила порака од непозната особа на facebook, иако претходно го поставила така да не може да и пишува никој освен нејзините пријатели. Во пораката пишувало „навистина сладок пар“ и пратил интимни фотографии на кои била со нејзиниот дечко, а фотографиите биле снимени претходната вечер додека они двајца гледале филм во нејзиниот стан.ceksi-haker-foto-pr-1438529205-712419-550x300_thumb_medium500_273

„Исто како да е бил со нас во станот, не сме знаеле дека некој хакер не посматра преку камерата на лап топот“ вели Челси.

Челси ја известила полицијата во Торонто. Експертите за сјабер криминалот велат дека певземана е контрола над камерата на лап топот, а таа работа не бара којзнае какви хакерски познавања, а и дека био влезено во нејзиниот facebook профил за да хакерот се стави во листата на пријатели за да може да и прати порака. Од полицијата мислат дека тоа е некој кој ги познава Челси и нејзиниот дечко.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1