Се помалку банки во Европа


Бројот на банки во еврозоната во 2012 година во однос на претходната година е намален за шест отсто, соопшти Европската централна банка(ЕЦБ).


krizaБројот на банки во еврозоната на 1 јануари 2013 година изнесуваше 7.059 или 476 помалку од истиот период лани.
Најголем број банки е намалаем, и тоа за 30 отсто, во Словачка, потоа во Луксембург за 22 отсто, во Франција за девет отсто, а во Шпанија и во Финска за по осум отсто.
Во Луксембург минатата година се згаснати 124 банки, во Франција 105 и во Италија 55, пренесоа француските медиуми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1