Се уби амбасадорот на Србија во НАТО – скокнал пред очите на сите на аеродромот во Брисел


Бранислав Милинковиќ, српскиот амбасадор во НАТО, извршил самоубиство вчера во Брисел.

Амбасадорот се самоубил на меѓународниот аеродром во Брисел така што скокнал од паркингот пред очите на Зоран Вујиќ , заменик министерот за надворешни работи на Србија, кој го води секторот за безбедносна политика, пренесуваат српските медиуми.

Министерството за надворешни работи синоќа даде никаква официјална информација за оваа трагедија.

– Сите сме во шок. Ништо не укажуваше на оваа трагедијата. Ние ги испитуваме сите околности, можно е дека човекот паднал во депресија, а никој не забележал. Беше голем експерт, никој не може да се разбере што се случи – вели изворот на Курир од српската дипломатија.

Постојаната мисија на Србија во НАТО во Брисел не сака да зборува за несреќата.

– Јас немам информации. Денес беше овде, претходно – кратко изјавиле.

Милинковиќ зад себе остави сопруга и син. Неговата сопруга е долгогодишен дипломат и е моментално во мисијата на ОБСЕ во Виена, претставници на МНР доцна синоќа се обидувале да стапат во контакт со синот, кој е околу 18 години и во времето на трагедијата не бил со ниту еден од родителите. Тие се обидуваат да му кажат за трагичната вест пред да чуе од медиумите.

Бранислав Милинковиќ во 2009 година. беше назначен за српски амбасадор на НАТО во Брисел, каде што тој е од 2004 година. како специјален пратеник на тогашниот министер за надворешни работи на Србија и Црна Гора во НАТО. Пред тоа, тој беше постојан претставник на Србија на ОБСЕ и Обединетите нации. Статус амбасадор на МСП има од јануари 2000 година.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1