Се за пари па макар и труеле народ – Прават пршута од мртви свињи (Видео)


На земјоделска фарма во околината на Бечеј се прави пршута од месо од мртви свињи. Редакцијата Информер дошла до снимка на која тројца работници во потполно нехигиенски услови отсекуваат месо од животните кои лежат мртви во калта. 
svinji-mrtviработниците, очигледно професионални месари, од мртвите свињи ефикасно ги отсечуваат деловите со месо од бутовите кои се наменети за сушење и правење пршута, а остатокот од мртвото тело го оставаат во калта.

Така произведената пршута подоцна завршува на трпезите на граѓаните, а експертите предупредуваат дека конзумирањето на таква храна може да предизвика сериозна болест, па дури и смрт. Од друга страна, јасно е дека некој од тоа систематско труење заработува милиони евра.

Со мртвите остатоци од животните се задржуваат токсини кои не можат ниту термички да се уништат, а внесувањето на такво месо може да има фатални последици. Може да дојде до труење, повраќање, дијареа, стомачни проблеми, а и до оштетување на нервниот систем, парализа, губење на моќта на расудување па дури и смрт“ – објаснува Лазиќ.

ЛИНК ДО ВИДЕОТО

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1