Секој ден препливува езеро за побрзо да стаса на работа (Видео)


pliva ezero za na rabotaЛи Лиангминг професор по физика во едно школо во кинескиот град Чонгингу, за да стигне побрзо на работа, прво трча еден километар од својата куќа до езерото Ханфенг, каде што се подготвува за трикилометарскиот пливачки маратон за да стигне до другата страна на брегот, каде што се наоѓа школата во која работи.

Со водоотпорната торба на себе, Ли плива по 40 минути во еден и исто толку во спротивен правец.

pliva ezero za na rabota 2Голем дел на граѓаните го следат секојдневно и велат дека му се восхитуваат на храброста, а од друга страна и се вчудоневидуваат од издржливоста да плива во ладната вода.

Ли вели дека на тој начин ги излечил проблемите со дишниот систем, а стекнал и популарност меѓу своите ученици.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1