Шефот на Формула 1 давал поткуп – Еклстон не ја води веќе формула


Првиот човек на Формула 1, Берни Еклстон повеќе не е шеф – бил обвинет дека му дал откуп на германскиот банкар, Герхард Грибковски, што изнесувал 44 милиони долари, пишува ВВС.

berni eklston formula 1“Еклстон на состанокот на Управниот одбор реши да се повлече од челната позиција се додека не заврши судскиот процес во Минхен. Шефот на Формула 1 сам го предложи ова решение” -пишуваат од ВВС.

Берни Еклстон му дал 44 милиони фунти на германскиот банкар за да организира продажба на акциите на Формула 1. Ова се случило веќе во 2005 година, што тој признал дека сетоа ова се случило.

Британецот на банкарот му дал поткуп за да обезвредни 47,2 отсто од акциите на Ф1, на приватната компанија ЦВЦ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1