Шилегов издал налог галиите да „отпловат“ од Вардар


Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска потврди дека издал налог за да се почне постапка за дислоцирање на галиите од реката Вардар.

– Ги испитуваме позициите на сите три објекти и визави таа позиција ќе бидат донесени соодветни решенија. Галиите во Вардар се небезбедно решение за граѓаните на Скопје – потенцира Шилегов.

На новинарско прашање за состојбата со депонијата „Дрисла“ и со шпекулациите дека таму се гори радиоактивен отпад, Шилегов побара трпение од скопјани и потсети дека помалку од еден месец е на функцијата градоначалник.

– Во текот на вчерашниот ден кажав уште малку трпение како град и како институции, набргу ќе излеземе со целосна анализа за состојбата во „Дрисла“ – рече Шилегов.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1