Шокантна исповед на дете кое било заложник во ИСИЛ (Видео)


Мерван Мухамед Хусеинев едно од 70 деца кои ИСИЛ ги ослободи. Тој беше едно од 140 деца кои беа киднапирани во Сирија кога оделе кон училиште. Мерван го шокираше светот со изјавата дека ги подржува екстремистите.

dete-ispoved500

Тој рече дека додека биле заложници биле испрашувани дали на било каков начин се поврзани со курдските бунтовници.

– Мене ми рекоа да се удирам со кабел, а некои други деца беа измачувани со електрошокови, и ги бесеа. Се плашевме многу, и се прашуваваме дали ќе не убијат денес или утре. Но тогаш ја сфативме вистината. Тие никого не би убиле без причина без докази, без да проверат дали бил неверник, рекол Хусеин.

Тој додал и дека тие ги убиваат курдските бунтовницисамо затоа што се неверници.

„Тие сакаа да ни кажат дека не убиваат кого било… само неверниците“, истакнало момчето.

„Тие се во право“, кажал Мерван откако ја обвинил сопствената сестра дека „не го познава вистинскиот ислам“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1