Шокантно: Кој стои зад СИРИЗА


СИРИЗА е многу промислен проект отколку што се мисли! Грција е во состојба на еуфорија поради СИРИЗА –ултралевичарска партија која ветува хаос, а по хаосот и спас, секако. Шпанија е на нозе поради истиот тој хаос, пишува „Дневно.хр“

Би било добро да е СИРИЗА некоја здрава опозиција, но по откривањето кој всушност управува со оваа „револуција“ и со СИРИЗА, станува појасно главното масонско начело – „Направи хаос, па ќе воведеш нов ред!“ Исто така беше и со парискиот весник „Шарли ебдо“, за кој се дозна дека зад него стои најмрачното илуминатско семејство, Ротшилд. Сега стана јасно дека СИРИЗА на власт ја донесе Џорџ Сорос, исто така, еден од масоните.Dzordz-Soros-500x281
СИРИЗА за првпат ја заинтригира светската јавност кога во германскиот „Handelsblattu” и сродниот „Wirtschaftswoche“ излезе серија написи за Сорос. Имено, во екот на грчката криза, тој во 2012 година во Брисел основа Совет за кризата во еврозоната, каде што собрал дваесетина угледни економисти од целиот свет, со намера да понудат решенија за политиката на штедење, која според нив, го уништува еврото, Грција и европската економија.

Текстови за Сорос, за неговите бизниси, намери и соработници, почнаа да излегуваат во 2013 година, откако е забележано дека Сорос го софинансира Институтот за ново економско мислење (Institute for new Economic Thinking), а кој со голема помпа и чудење на либералниот свет одржал панел дискусија на Колумбискиот универзитет, во 201 година, а главна ѕвезда била СИРИЗА.

 Ѕвезда на панелот бил младиот Ципраз, кој се спротивставил на политиката на Ангела Меркел и ја обвинил за се’ што се случува во неговата земја. Тој повлекол паралела со хитлерова Германија од 1931 година и состојбата на стпанството пред налетот на фашизмот. Веста широко одекнала, светот обрна внимание на СИРИЗА, а никому не беше јасно што една марксистичко- полулистичка партија му значи на еден Сорос и какви последици ќе има спрегата на грчкиот „Че Гевара“ и дебелиот американски капитал.cipras
Но, по бјавата на овој напис, со протесни писма во редакцијата почнале да се јавуваат соросовите „угледни“ еконмисти, особено, на пример, Фергусон, кој со особена чест го претставил Ципрас на споменатата панел дискусија, потоа, и Петер Бофингер. Се’ економисти кои се на платен сисок на Сорос и кои жестоко застанале на страната на Сорос, тврдејќи дека се независни научници , на кои им биле платени само патните трошоци во Америка.

Нивното особено заземање за својт спонзор прераснало во вистинска афера на препукување преку новинари, но о тужба не дошло. Целта била постигната, веќе сите потоа зборувале за СИРИЗА. Како што растеше новата ѕвезда, се чини дека ѕвездата на Меркел почна да темнее. Дали тоа е омазда на Сорос, биејќи наводно, покрај сите неови настојувања да го прими Меркел во својата канцеларија, секојпат добивал негативен оговор, па своите теории за спасот на еврото можел да ги разглобува само во предворјето на нејзиниот замок.

Ако целта на Сорос е да ја тргне Меркел, прашање е кој добива со тоа и која е вистинската цел? Секако, СИРЗА е само магла во големиот финансиски. Нема сомнеж дека Ципрас е вистински левичар и тука нема ништо спорно (ако нему не му е спорно што го финансира лик како Сорос, додека наводно се бори против таквите како него), спорен е неговиот министер за финансии, Јанис, Варофакис.george-soros
Тој е уфрлениот Тројански коњ во новата грчка влада. Тој е човек со војно државјанство, школуван во Австралијанец школуван во Велика Британија, професор на универзитет во Тексас, работел во видеокампања на Мајкрософт. Бил советник и во поранешната влада на Папандреу која на Грција и го наметна тој страшен товар на штедење. Неговото прво службено патување, два дена по победата е во Лондон и нема сомнеж дека таму е дочекан со широки раце.

За тоа време Сорос и Брезенски удираат тапани тврдејќи дека не е време за штедење, туку дека мора да се одвојуваат евра за поготовка на трета светска војна и за помош на Украина против Русија! А во исто време, Барак Обама, пред светската јавност за Си-Ен-Ен дава интервју на кое никој не обрнува внимание, а во кое отворено признава дека Американците направиле „договор“ со Украина и дека подготвиле сеопшт удар уште пред предизвиканиот хаос (преку смената на власта во Украина). Обама притоа нагласува дека и понатаму ќе ја уништуваат Русија со санкции. Тој отворено кажа „Путин не го напана Крим бидејќи е голем стратег, туку затоа што беше изненаден од настаните на Мајдан и од бегството на Јанукович по нашиот договор за преземање на власта“. Со овие изјави Обама на сите јасно им дае о знаење ека Америка преизвикува војна, а завесата од чад која требаше да го прикрие тоталитаризмот кој ни доаѓа, полека се крева.

Пред вашите очи се создава хаос и тоа е општо видливо. Додека Ципрас (кој го плаќа Сорос) ги прима Русите на аудиенција, против кој Сорос зборува на цел глас, неовиот министер за финансии трча во Лондон, а Обама отворено изјавува дека сето тоа на кои сме сведоци, го договорил тој. И така секој си оди по свое, а одговорот на прашањето кој е големиот архитект на целата оваа игра станува се’ појасен. Се работи за архитект со смисол за неверојатна синтеза, по што ќе станеме повторно посиромашни и поглупави, точно такви какви што сме им потребни во тој нов светски поредок.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1