Украина: 3 дечиња влегоа во бањата да се искапат – падна граната и ги уби (ФОТО)


Настја (14), Даса (7) и Кириуша (2) биле убиени минатиот четврток кога граната ја погодила куќата на семејството Коноплиови и на место ги убила трите девојчиња.deca

Селото во кое живеело семејството се наоѓа на истокот на Украина, каде повеќе од една недела немало вода. По долго време конечно дошла вода а мајката сакала да ја искористи ретката шанса и да ги измие своите деца.

Тие влегле во бањата, додека таа земала пешкири во спалната соба.

Тогаш паднала гранта, токму во бањата каде биле малите деца. Сите три девојчиња умреле на лице место.deca1

-Какво примирје? Јас секој ден ги колнам оние кои ги убија моите деца и сите други во нашата држава. Луѓе кои сакаат само да живеат во мир, рекла очајната мајка Љуба Коноплиова.

-Моите невини внуци се убиени, невини, господине Порошенко, низ солзи рекла бабата на девојчињата, Лида.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1