Штипски адвокат сам си земал провизија од 12.000 евра без да му каже на клиентот


Постапувајќи спротивно од полномошното на својот клиент, по извршената продажба на куќата на клиентот, присвоил 12.000 евра. СВР Штип до Основното јавно обвинителство поднесе две кривични пријави против адвокатот Н.Н., поради сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на службена положба и измама.uzima mito

На 17 февруари оваа година, со намера да присвои имотна корист, во елетронската пошта до осигурителната компанија Инсиг – Македонија АД Скопје, наместо трансакционата сметка на клиентот кој што го застапувал во судски спор за сообраќајна незгода, ја приложил својата лична трансакциска сметка, при што му биле исплатени 1.163.179 денари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1