Штрајк во „Кроација ерлајнс“


avion croatiaВработените во „Кроација ерлајнс“ најавија дека стапуваат во голем штрајк. Синдикати бараат задржување на истите права од последниот колективен договор кој истече првиот април, пренесуваат хрватските медиуми.

Штрајкот ќе трае се додека раководството не ги исполни условите поставени од страна на синдикатите постави.

Но одредени отстапки се чини дека Управата ќе мора да направи. Таа, најверојатно ќе мора да се откаже од најавеното отпуштање на 42 од стјуардесите, поради масовните боледувања.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1