Шумахер оди во пензија


Седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер потврди дека се пензионира по крајот на овогодинешната сезона на Формула 1.

Мерцедес веќе најави дека Шумахер во следната сезона ќе го замени Луис Хамилтон, а шпекулацитее беа дека тоа се случува бидејќи Шумахер ќе преминува во Заубер. Но тој денеска ги демантираше овие тврдења и официјално најави дека се пензионира и нема повеќе да вози.

Шумахер го држи рекордот во бројот на шампионати и освоени Гранд при награди со 91 победа. Кариерата ја започна во 1991. освои две титули со Бенетон и пет со Ферари. Од Формула 1 се повлече и во 2006 та но се врати во Мерцедес 2010.
сега вели заминува во пензија засекогаш.

Tags: ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1