Силен земјотрес во соседството – Балканот го стресоа 6,1 степен по Рихтер


Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтерова скала е регистриран денеска во Средоземно Море, во близина на Грција, соопшти Евро-средоземноморскиот сеизмолошки центар.zemjotres

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Според сеизмолошкиот центар, епицентарот на потресот бил на 161 километар источно од градот Ираклон, на грчкиот остров Крит, на длабочина од два километра под површината на земјата

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1