„Син кит“: Руски студент го закла професорот, се фотографираше со телото, па се самоуби


Андреј Јемљаников, 18 годишен студент го закла 44 годишниот професор Сергеј Данилов, направи селфи со телото, а потоа си пресудил и самиот.

Крваво убиство и самоубиство беа завршница на играта „Син кит“, каде учесниците мора да извршат 50 задачи, јавуваат руските медиуми.

Овој крвав настан се случи на Политехничкиот колеџ на западот на Москва на пауза меѓу предавањата, соопшти руската полиција. Се претпоставува дека Андреј убиството го планирал подолго време со оглед на тоа дека под своите објави на форумот напишал „11117“, што би можело да означува 01.11.2017, односно датумот на убиството.

На местото на злосторството пронајдени се нож и електрична тестера. Учениците велат дека го сакале професорот Данилов, затоа што бил многу добар педагог. Позади него тој остави сопруга и две деца.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1