Скандал: Направена игра „Олуја 1995“ победник оној кој прв ќе стигне до Книн!


Во Хрватска се пушти во продажба нова игра наречена „Олуја 1995“, а е наменета за деца и потсетува на војните во тој период. Хрватска верзија на „Не љути се човече“, чини 14 куни. Ја патентирал Јосип Брниќ.

„Идејата ми падна пред три години, слушајќи ги муабетите за војните што се случуваа во овој период. Не сакам да се заборави на овој важен момент за Хрватска“, објаснува Јосип Брниќ (47), кој потекнува од околината на Загреб.

„Олуја 1995 е хрватска верзија на „Не љути се човече“, а цената е 14 куни и многу е популарна кај луѓето сос полупразни џепови. Можат да ја играат четворица, а секој од нив добива фигури и ги фрла коцките. Зависно од бројот, се заземаат полињата на плочата, а стартот е во Хрватска

Share Button

Tags: , , , ,

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1