Скандалозно: Владата на САД 20 години вршела експерименти над цивили


Шокатната тајна излезе на виделина. Од 1949 до 1959 година американската влада извршила најмалку 239 тестови на сопственото цивилно население со цел симулирање на потенцијален биолошки напад.Screenshot_97

Тогашната власт верувала дека користи безопасни микроорганизми кои симулирале вистинско биолошко оружје. Сепак, авторот на книгата „Облаци на тајната: Воени биолошки тестови над населените подрачја“ , Леонард Кол изјави дека сите микроорганизми користени во тој период денеска се ставени во групата на патогени, пишува Биснис Инсајдер.

Неодамна  декласифицирана видео снимка од Министерството за одбрана на САД покажува со кој ентузијазам оваа институција гледала на тие тестови.

Автентичноста на видеото е потврдено со споредба на материјалот кој се наоѓа во Националниот архив на САД.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1