Скопјани умни годинава – на токсикологија најмалку пациенти во последните 5 год


cibisevВо изминатото деноноќие на Клиниката за токсикологија во Скопје биле донесени 28 пациенти.

Како што информираше директорот на Токсикологија, Андон Чибишев, 23 од нив имале труење од алкохол, меѓу кои 15 мажи и 8 жени.

Само 11 од нив биле малолетни лица. Најмладиот пациент е момче од 14 години, а најстариот има 40 години. Изминатово деноноќие на токсикологија ниту еден пациент не бил хоспитализиран.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1