Скопјани внимавајте – Змии отровници го преплавија скопскиот регион


Змии отровници го преплавија скопскиот регион. Високите пеколни температури се главна причина за појавата на влечуги во Скопје. Раздвиженоста на змиите периодов била забележана и на зелените површини во центарот на градот, во близина на вода.. Експертите смируваат – повеќето не се смртоносни, јавува Алфа ТВ

zmiiМасовната појава на змии, според биолозите, се должи на високите температури. Велат дека пеколното лето, годинава е главната причина за големата раздвиженост.
Експертите советуваат – граѓаните доколку налетаат на змија, да не ја задеваат, а најмалку да се обидат да ја убијат, бидејќи змиите напаѓаат само кога ќе почувствуваат загрозеност. и според нив, нормално е на вакво време, низ Скопје, а и ширум Македонија, да има змии отровници.
Периодов освен во Скопје, забележана е раздвиженост на змии и во тиквешкиот регион, кој важи за место каде живеат отровници.
Повеќе на – Алфа ТВ
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1