Скулптура на Тоше во Скопје


Денеска, во центарот на Скопје, на кејот на реката Вардар поставена е скулптура на тоше Проески. Спомен обележјето е поставено на Мостот на уметноста пред новата зграда на Јавното обвинителство.

Скулптурата на Тоше е само еден дел од статуетките кои ќе го красат овој мост.

Предвидено е деновиве тука да никнат осум скулптури на истакнати уметници.

 

Share Button

Tags: , , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1