Следат три продолжени викенди, нема да работиме вкупно 10 дена


Овој Први мај ќе не врати во времето кога за овој празник имаше серија слободни денови. Се паѓа во петок, што значи дека ќе одмараме и во сабота и во недела.20130226-makedonija zname

Следниот празник е 24 мај, односно Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Иако се паѓа во недела, согласно Законот за државни празници, слободниот ден ќе се префрли во понеделник. Тоа значи дека слободни денови ќе ни бидат сабота, недела и понедленик.

Да не го заборавиме и продолжениот викенд кој ни доаѓа по наредната недела за велигденските празници. Слободен е Велики Петок на 10 април, потоа слободни се и деновите за викендот, односно Велика сабота, 11 април и денот Велигден 12 април. На работа нема да мора да се оди ниту во понеделник на 13 април, Првиот ден Велигден.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1